Jak vznikly banky?

Dnešní článek bych chtěl věnovat historii, jak vznikly první banky.

Když byly peníze ze zlata, bylo pro spotřebitele i obchodníky velmi nepohodlné nosit je stále s sebou. Ani ne tak proto, že jim zlaté pruty či mince (které ne vždy mívaly oválný tvar) trhaly kapsy, ale spíše kvůli stálému ohrožení zloději. Nepohodlí způsobovala i potřeba neustále zlato dělit, vážit a zjišťovat jeho ryzost při každé transakci. Nepřekvapuje proto, že vlastník zlatých peněz ponechal své zlato v úschově  u zlatníka, který zpravidla měl bezpečné skladovací prostory (dnes bysme to nazvali  trezory), a místo zlata nosil potvrzení od zlatníka o tom, že nějaký ten pán X. Y. skutečně vlastní např. 10 uncí zlata, která má určitou ryzost.  Zlatník tuhle službu poskytoval za nějaký ten poplatek.

Později se začalo stvrzenkami vydanými zlatníkem platit. To znamená, že když chtěl někdo zlatem zaplatit, nevyzvedával zlato fyzicky u zlatníka, nýbrž převedl (přepsal) část uloženého vkladu na nového vlastníka. Jakmile lidé začali obchodovat s výrobky a službami prostřednictvím zlatníkových stvrzenek místo zlata samotného, staly se stvrzenky rannou formou papírových peněz – bankovek a zlatnická firma zárodečnou formou banky.

Když zlatník vydal vkladateli stvrzenku o uložení příslušného množství zlata, která pak začala svůj vlastní život jako součást oběživa, množství peněz v oběhu se vůbec nezměnilo, protože stvrzenka (později bankovka) pouze nahradila v oběhu zlato, nyní uložené v sejfu zlatníka (později bankéře).

V přišitím článků budu popisovat jak banky tvoří nové peníze.

Reklamy