Ještě několik poznámek k romské problematice

Měli jsme možnost hovořit s autorem studie na téma „Konečné řešení cikánské otázky“, který je v současné době trestně stíhán za rasismus. Média problém nafoukla tvrzením, že tímto se už zabývali v nacistickém Německu apod. To ovšem autor vůbec neměl na mysli. Co vlastně chtěl a s čím přišel?

Přišel s originálním nápadem řešit tento problém pomocí OSN, EU a dalších institucí, případně vlád jednotlivých zemí pod heslem „Romové všech zemí, spojte se!“ a vytvořte si svůj samostatný stát. Indická vláda by na svém území vyčlenila část, kde by se pak utvořil nový svazový stát, který by patřil Romům. Za pomocí světových organizací by se vytvořila infrastruktura, správní budovy, bydlení apod.

Do této činnosti chtěl zapojit cikánskou inteligenci včetně dobrovolníků z celého světa. Tady by se otevřelo obrovské pole působnosti i pro české aktivisty p. Kocába, p. Stehlíkovou, p. Kumara, ukázali by, zda to myslí s budoucností Romů vážně.

Vzorem by pro ně mohl být Izrael, který vznikl podobně houževnatostí a pracovitostí jeho obyvatel. Nemuseli bychom pak řešit invalidní důchody Romů, jejich odchody do ciziny s naivní výmluvou na rasismus. Mimochodem, nechápeme, proč po návratu nejsou trestaní za pomluvu a hanobení Českého státu.

Pod heslem „vstanou noví bojovníci“ se objevil další borec, který přispívá k řešení romské problematiky, a to je pan ministr Dobeš, který řídí české školství. Je to velký šetřílek, vyházel polovinu pracovníků MŠ, dotáhl své poskoky, kterým vyplatil obrovské odměny z peněz, které ušetřil. Naivně si myslíme, že když MŠ ušetří peníze, poskytne je školám, aby podpořil kvalitu vzdělávání.

Vzpomeňme, i prezident Novotný za socialismu rozdával svým oblíbencům obálky s částkami peněz, byl to ovšem proti ministru Dobešovi břídil. Je to vskutku kupčík, možná, že začne prodávat odpustky. A tak chce platit tisíc korun za to, že romské děti budou chodit do školy. Kde je zákon o povinné školní docházce?!

Další vrchol je výuka romského jazyku na školách, který není ani kodifikován, či výuka romské historie na úkor českých dějin. Již dnes mají ve škole výhody, o kterých se ostatním dětem ani nezdá. Školní pomůcky zdarma, stravenky, lyžařské zájezdy aj.

Pan Dobeš by si měl přečíst reportáž reportéra Týdne o týdenním působení mezi Romy na ZŠ v Ostravě. Je to čtení otřesné, ale pro lidi, kteří s cikánskými dětmi pracují, je to obnošená vesta. Nic nového, jen potvrzení stávajícího stavu.

Nezvládáme tento problém, co budeme dělat, až přibudou běženci ze severní Afriky nebo odjinud? Neschopná vláda problém nevyřeší.

Kde jste revoluční studenti, kteří jste se rozhodli postavit lidský řetěz proti pochodu DSSS Novým Bydžovem s tvrzením, že nechcete dovolit, aby „neonacistická“ strana zvyšovala kriminalitu ve městě. Kdo vám zvyšuje kriminalitu? Je to DSSS nebo cikáni? Vypadá to, že N. Bydžov nemá problémy s DSSS, ale s cikány.

Proč místní studenti nestaví lidský řetěz proti řádění cikánů? Nevíme, neumíme na tuto otázku odpovědět.

DSSS tu není od toho, aby dělala pořádek s Romy. Od toho jsou jiné orgány, které ovšem svou funkci neplní. DSSS na problémy upozorňuje, ale neřeší. Dejte ji ve volbách mandát a dojde i na řešení!

Mgr. Václav Komárek /emeritní ředitel SOU/, Iveta Machová, Ostrava