Německá jaderná hysterie žene vzhůru ceny elektřiny

Myslet si, že jadernou elektřinu lze nahradit, není vůbec naivní nejen proto, že je velmi levná a na rozdíl od uhlí nezamořuje vzduch, neničí krajinu těžbou a pak se musí provádět rekultivace.

Je zde východisko, a to geotermální elektrárny; v současné době je ve zkušebním provozu v Litoměřicích. Proto si dovolíme citaci z programového prohlášení krajského výboru Moravskoslezského kraje 2010.

V zájmu naší strany jsou projekty, které by umožnily využít potenciál našeho kraje. Naší představou je budování geotermálních elektráren, kdy cena této investice je mnohem nižší než u klasických či jaderných elektráren včetně výrobní energie, nemusí se řešit jaderný odpad nebo popílek. Dnešní technologie umožňují vrty do 5000 metrů, které jsou ukončeny do 3 měsíců a energie (teplo) ze země je zdarma, nevyčerpatelná a hlavně čistší ovzduší! Čerpejme zkušenosti z Bavorska a neohlížejme se na lobby ČEZu. Současná energie, tak jak ji prodává ČEZ, je nesmírně drahá a zcela bezohledně její cena neustále stoupá. Občane plať, jinou možnost nemáš. Je zapotřebí zpracovat projekt, který by energii zlevnil, nikoli zdražoval. Konec citace!

To by znamenalo i zavedení příslušného studijního oboru na Technické univerzitě v Ostravě, kde jsou pro výuku podmínky jak materiální, tak i personální. Kdo nemá zájem, to jsou tzv. uhlobaroni, tak budou uplácet strany o posunutí těžebních limitů, aby oni měli zisky. Časem i velké podniky či města přijdou na výstavbu kombinovaných elektráren, kvůli drahé energii. Proto kombinace jádra a geotermální elektrárny se nám jeví jako velmi dobrá energetická perspektiva.

Na závěr bychom chtěli říci – nenechme se zmanipulovat „zelenými mozky“, kteří cítí možnost, jak kalit vodu. Pro zelené teroristy – stačila již devastace polí solárními panely na úkor potravin včetně devastace našich financí a peněženek či přírody (Šumava), anebo poslední příklad z nahlášené demonstrace DSSS v Novém Bydžově, kdy předseda zelených extrémistů ji chtěl nechat rozpustit a tím devastovat „právo“. Zkušenosti už pobral u biomasy Kateřiny, kdy byl zničen jeden lidský osud (p. Čermák). Za tu krátkou dobu, kdy byli u moci, se jim podařilo málem zdevastovat školství, rozbít si stranu i vládní koalici včetně vyprodukování dvou zbytečných úředníků Kocába a Stehlíkové.

Proto nedejme jim už možnost se dostat do obecních a krajských zastupitelstev, případně do parlamentu. Pozor „liško“, škodná se hubí – pardon střílí.

Mgr. Václav Komárek, Iveta Machová, Ostrava