Vítej, Víte!

O aféře údajného podplácení ve vládní straně Věci Veřejné jsem se dozvěděl asi před rokem cestou na hory z autorádia. Poslanec Škárka se svěřoval redaktoru Českého rozhlasu, jak si dlouhou dobu myslel, že peníze, které mu dává místopředseda Vít Bárta, jsou odměnou za jeho mimoparlamentní aktivity, když objížděl místní organizace a zajišťoval je např. kancelářskými potřebami, nebo jim referoval o činnosti poslanců PS ČR. Až Kristýna Kočí mu prý otevřela oči, takže se připojil k jejímu trestnímu oznámení na Víta Bártu. Redaktor ČR tehdy panu poslanci přičinlivě napověděl, když se ho otázal, zda tyto příjmy přihlásil ke zdanění, neboť k podání daňového přiznání zbývá jen týden, aby nakonec nebyl sám policejně stíhán. Pan Škárka zareagoval pohotově, pravil, že to ještě stihne, musí jen ještě dohledat a spočíst všechny paragony a účetní doklady a to se dá do pořádku. Evidentně to nestihl, když sedí na lavici obžalovaných jako Bártův spoluviník. Následovala známá interview Kristýna Kočí, kdy ji novináři usvědčili ze lži, což tato pražská dáma zprvu zatloukala, pod tíhou důkazů pak přiznala, že lhala, že to ale byla „účelová lež“. Tím, podle jejího mínění, se vlastně jakoby žádné lži nedopustila. Zbývá dodat, že každá lež je účelová, jejím účelem je popřít, nebo překroutit pravdu. Jak to souvisí s pravdou a láskou proti lži a nenávisti ať si odpoví každý sám.

Následovala těžká mediální kampaň, útoky ODS proti VV, výměna ministra Bárty a hlavně ministra Johna, dosazení Jana Kubice na post ministra vnitra. Je to týž Jan Kubice, který přečetl před parlamentními volbami 2006 známou „Kubiceho zprávu“, kde konstatoval: „pronikání organizovaného zločinu do státních struktur“. Tento bývalý plukovník PČR a náčelník UOOZ jistě věděl, co říká. Potom, co byl ministrem Langrem (ODS) nucen odejít od policie, založil si podobně, jako Vít Bárta, soukromou detektivní agenturu.  Pět let nato, když celou tu dobu organizovaný zločin nerušeně pronikal státními strukturami, je Jan Kubice jmenován ministrem vnitra. Připomíná to heslo amerických talmudistů: „Když je nemůžeš přemoci, spoj se s nimi!“…. Vše začalo napohled nevinně… Když se VV shodly se svými koaličními partnery na zavedení školného, ačkoli před volbami slibovaly pravý opak, snažily se alespoň zachránit tvář plněním druhého bodu svého programu- boj proti korupci. Po kauze „Drobil“ se angažovali v další kauze- „PROMOPRO“, kde vyvedl ministr ODS „Sascha“ Vondra ze státní pokladny asi 3/4 miliardy Kč, z nichž asi 500 milionů skončilo v neznámu. Otevření této kauzy bylo nutno zabránit za každou cenu, protože Vondra patří ke kmotrům ODS. Proto se spojeným úsilím ODS, TOP09 a masmédií dostali na korupční pranýř představitelé VV. Jsou to lidé, kteří nemají nic společného s privatizačními aférami předchozích vlád, se státními zakázkami bez výběrového řízení, v jejichž důsledku např. spadly vojenské vrtulníky, nebo se zabili vojenští paradesanti.  Kupodivu, jen co se objevil na MV Kubice, padla obvinění v kauze PROMOPRO, ale – bez zodpovědného plátce veřejných peněz Vondry. Právě to bylo ve skutečnosti cílem celé šarády s uplácením ve VV.

Tomu odpovídá někdejší prohlášení Petra Nečase, že záležitost svého ministra si vyřeší ODS sama- to připomíná „řešení po stranické linii“ deliktů nomenklaturních kádrů za totality, kdy bylo nežádoucí, aby se funkcionáři KSČ dostali do basy. Zatímco vedení ODS předhodilo veřejnosti pár malých ryb, jako např. exministra Kocourka, na důkaz protikorupční aktivity, miliardové kauzy jsou uměle zamlžovány a smetány se stolu- např. privatizace Bakalovy uhelné společnosti. Myslím, že rozvážný soudce by se nikdy nepropůjčil k tak trapné soudní taškařici, jakou předvádí s VV před českou veřejností. Že jde o politický proces, svědčí i výrok Kalouska: „Politickým zločincům z véček by slušela pokora“. (Právo sobota 7. dubna 2012, str. 5). Proto jsem volil název článku na uvítanou Víta Bárty mezi politickými oběťmi české justice, i kdyby dostal jen pokutu 20 Kč.

V Ostravě 12.4.2012, Jiří Poledno

Reklamy