BLANIČTÍ RYTÍŘI

Pověst o blanických rytířích snad známe všichni a bereme ji spíše jako součást folklóru. Poslední dobou si lidé ulevují: „teď už nám pomůžou jen blaničtí rytíři!“- A ejhle-jeden se objevil. Bylo to po loňském zlatém slavíkovi, jehož výsledek emotivně, leč  výstižně okomentoval zpěvák Daniel Landa.

I ukázal se v televizi rytíř bez bázně a hany, advokát a snad senátor, který podal na Daniela Landu trestní žalobu. Na otázky moderátora, proč tak učinil, prohlásil rozhodně, že Landovy výroky byly ta poslední kapička, jež ho vedla k volání po spravedlnosti. Jako odůvodnění  uvedl, že dlouho snášel  počínání Kalouska, zmínil i Parkanovou, ale po výbuchu Daniela Landy se odhodlal k činu. Je to pochopitelné, když si uvědomíme, že Kalousek po vzoru Topolánka zboxoval  beztrestně studenta. Bojovník za svobodu Čechů  musí jednat s rozvahou, nemůže riskovat, že mu hned první útok nevyjde, proto volí takového protivníka, který nemá za sebou honor státní funkce. To přeci praktikovala i u Pražanů tak oblíbená Kateřina Jacques, pracovnice Úřadu pro lidská práva, která hrdinně zápasila s policistou Čermákem na ulici i u soudu. Za to jí bodří Pražané  nadělili tolik preferenčních hlasů, že předběhla i partajního šéfa Bursíka.

Čekám, kdy pan advokát pozvedne znovu korouhev, aby žaloval, tentokráte pana režiséra, který na internetu prohlásil, že Zemana zvolili rudí a hnědí. Zřejmě ho k tomu stejně jako Landu vedla emoce, že nevyhrál favorit pražské kulturní fronty Schwarzenberg. Jestliže jsem pochopil  výkřik Landy nad tím, že Slavíka vyhrál průměrný zpěvák za text, jako by to byl někdejší festival politické písně, pak nemám pochopení pro  urážlivý výrok na adresu většiny českého národa pro jejich první přímou volbu hlavy státu. Zemanovi voliči si patrně vzpomněli, jak knížepán  ryl do ministra školství za VV Dobeše, až ho donutil propustit doktora Bátoru za to, že se nedosti uctivě vyjádřil o Jeho jasnosti.  Navzdory mediálním snahám o vykreslení Schwarzenberga jako člověka noblesního, při sporu s doktorem Bátorou vypadal spíš jako ňákej Lomikar. Musíme počkat, jak se k hanobení národa, politického i jiného přesvědčení vyjádří kompetentní orgány. Blanický rytíř zatím takticky vyčkává.  Na celé věci je pozitivní zjištění, že pražské umělecké kruhy nevidí realitu černobíle, nýbrž rozeznávají barvy , např. červenou, hnědou. Jenom nevím, komu pan režisér přisuzuje hnědou barvu.  Jako člen DSSS jsem Zemana ze známých důvodů nevolil a v našem politickém spektru mi asi něco uniklo…


Jiří Poledno, Ostrava

Reklamy